Нестандартні уроки математики 1 клас

Урок 1

Тема уроку.       Складання таблиць додавання та віднімання числа 1.
                            Розв’язування прикладів виду 4+1+1, 9-1-1. Складання і
                            розв’язування  прикладів і задач.
Мета уроку.       Формувати навички додавання та віднімання числа 1, вчити
                            розв’язувати приклади на додавання та віднімання, виробляти
                            навички дітей у самостійному складанні задачі за малюнком;
                            розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість;
                            виховувати повагу, відчуття взаємодопомоги.
Обладнання.     Картки з цифрами, ілюстрації героїв мультфільму
                            «Простоквашино», «чарівні» листочки з прикладами,
                            доріжка з прикладами, таблиці.
Урок – мультфільм.
Хід уроку
І. Організація класу.
         а) Пролунав уже дзвінок,
             починається  урок.
             На уроці ти працюй,
             Гарно приклади рахуй.
б) Сьогодні у нас незвичайний урок. Спробуйте відгадати загадку і ви дізнаєтеся, хто завітає до нас на урок.
         Любить мультфільм цей уся дітвора,
         Тут хлопчика звуть дядя Федор
         І є в нього друзі – це кіт та собака.
         А як їх зовуть відгадайте, малята!
-         Про героїв якого мультфільму йдеться мова?
-         Як звали героїв мультфільму?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
         1. Усна лічба.
Так, діти, сьогодні ми урок математики проведемо разом з Матроскіним і Шариком. Давайте покажемо їм як ми усно працюємо.
·        Порахуйте від 1 до10, від 10 до1;
·        Покажіть число, яке вказує на кількість предметів (вчитель демонструє предметні малюнки, а учні показують число, яке вказує на кількість предметів);
·        Розв’яжіть віршовані задачі:
Три веселі киці                                             Васильку, ти чому  сердитий?
Грались на травиці.                                               Слив не можу полічити.
Рижик теж до них прибіг.                                      П’ять було, одну я з’їв.
Скільки кошенят усіх?                                 Скільки мамі залишив?
·        Робота в парах. Порівняння чисел.
5і 2, 3 і 8, 6 і 9, 7 і 7.
Хотів Матроскін домовитися з Шариком зустрітися сьогодні вранці і разом погуляти і вирішив зателефонувати, але забув номер телефону. Давайте допоможемо пригадати номер телефону, виконавши завдання:
·        Назвати числа від меншого до більшого: 5, 8, 10, 2, 4, 1, 7.
Молодці! Ось зателефонував котик песику і домовилися зустрітися у Шарика.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Повідомлення теми і мети уроку.
Прийшов Матроскін до будиночку, де живе Шарик, а який номер квартири не може пригадати. Чого тільки він не робив і співав, і нявчав, і кричав, не з’явився Шарик. Згадав Матроскін, що сусід Шарика П’ятачок живе у квартирі №4.
- Тож у якій квартирі живе песик? Як отримали число 5? Молодці!
- Назвіть наступне число до числа 7. Як отримали  число 8?
Підсумок: наступне число отримуємо додаванням 1 до даного числа.
-         Назвіть попереднє число до числа 9. як отримали число 8?
-         Ось сьогодні ми і будемо складати таблиці додавання та віднімання числа 1.
(За допомогою предметних малюнків діти складають таблиці додавання та віднімання числа 1)
2.     Робота в підручнику.
Порівняйте, чи правильно ми склали таблиці додавання та віднімання числа 1. Давайте їх прочитаємо.
Щось втомився котик наш,
Відпочити настав час.
ІV. Фізкультхвилинка.
Раз, два, три, чотири, п’ять
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата, скоки – скоки!
10, 9, 8, 7
Час за парти нам усім.
3.Робота в зошиті.
·        В цей час Матроскін почув голос листоноши Пєчкіна. Той був чимось стурбований і попросив кота рознести газети. Матроскін погодився. І став швиденько розносити пошту. Давайте дізнаємося, в які квартири кіт розніс газети відгадавши загадку.
Вона тонка, як спиця
Це є цифра....(одиниця)
Напишемо цифру 1.
·        Але раптом Матроскін підсковзнувся і покотився вниз зі сходинок, решта газет розлетілася. Давайте допоможемо котику зібрати  та рознести пошту, виконавши завдання №2 с.46 ( діти почерзі розв’язують приклади біля дошки, а решта –у зошитах).
·        Нарешті Матроскін прийшов до Шарика. Песик запропонував коту скласти і розв’язати задачу №3 с.46.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
·        Потім наші друзі вирішили з’їздити на автобусі в місто. Водій автобуса попросив їх допомогти розв’язати приклади, щоб швидко, без перешкод дістатися до міста.
4+1+1                  6+1                      9-1                       2+1+1                  7-1
              5-1                  8-1-1                    3+1                               5+1+1
·        Робота в групах.
Наші герої люблять працювати і вирішили вони поприбирати листячко у дворі.
Пограємо в гру «чарівне листячко»,  подивимося, яка група швидше прибере листячко, розв’язавши правильно і швидко приклади.
5+1                      6+1+1                  4+1                               8+1
3+1+1                 2+1                      7+1+1                           4+1+1
8-1                       4-1                       5-1                                6-1-1
4-1-1                    7-1-1                    8-1-1                             3-1-1
·        Робота з геометричним матеріалом.
Потім вони намалювали на землі маленьке поросятко.
-         З яких геометричних фігур складається поросятко?        
-         Яких геометричних фігур найбільше?
-         Яких геометричних фігур найменше?
VІ. Підсумок уроку.
-         Шарик та Матроскін задоволеними поверталися додому.
-         А ми з вами згадаємо, що ми робили на уроці? 
-         Чи сподобався вам цей урок?




Урок 2

Тема:         Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання й віднімання 1
         Вимірювання довжини відрізків. Повторення складу чисел.
Мета:         Перевірити засвоєння учнями таблиці додавання і віднімання              
числа 1, формувати швидкість обчислювальних навичок, виробляти навички дітей у самостійному складанні задачі за малюнком і вимірюванні довжину відрізків;
 розвивати образне і логічне мислення, увагу, пам’ять;
 виховувати самостійність, працелюбність.
Обладнання.      Таблиці додавання і віднімання 1, таблиця з прикладами «Числові сходинки», карта подорожі ”Математичний океан”, набори чисел від 1 до 10, сюжетні малюнки, картки із завданням, картки із буквами слова ”Молодець”.
Урок – мандрівка.

Хід уроку
І.   Організація класу.
а)  Всі почули ми дзвінок
      Він покликав на урок
      Зараз сядуть лиш дівчата
      А за ними і хлоп’ята.
б)  Перевірка готовності до уроку.
ІІ.  Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми вирушаємо у морську мандрівку. Мандрівку незвичну океаном математичним.
                   Там морські тварини і риби живуть.
                   А шлях туди ”Сходинками чисел” всі звуть.
А на, чому ж ми будемо мандрувати? Послухайте загадку.
                    Ні сани, ні віз, а їде без коліс.(човен)
На нашому шляху зустрінеться багато перешкод.
ІІІ.  Закріплення вивченого матеріалу.
          1.     Усний рахунок.
          Але щоб наш човник відплив від берега.
          Ось завдання перше вам
          Дружним, вправним школярам:
         Треба рахувати вміло,
         Швидко, правильно, сміливо.
         а)     Розв’язати приклади ”Числової сходинки”, піднятися сходинками по трапу на борт нашого човника.
4-1
                                                                                                 9+1
3+1
                                                                           6+1
                                               5-1
                                 8+1
                   7-1
4+1
         Молодці, розв’язали всі приклади, відпливаємо від берега і починаємо нашу подорож. Отримуємо першу картку з буквою Л.
         б)      Від берега ми з вами відплили,
                   і рибок красивих у морі зустріли.
         Гра «Покажи число». ( Одні учні біля дошки предметні малюнки, а решта показує цифру, якою позначено кількість.) Покажіть число:2, 4, 8, 9, 7, 5.
 Рибки числа тут лишили,
                   Показати їх просили.
                   Треба числа показати,
І «сусідів» їх назвати.
                  Назвіть сусідів цих чисел.
         в) Порівняння чисел.
                   Числа у рядку стоять –
                   Треба вам їх порівнять.
                   Часу ми не гаємо,
                   Вирази читаємо.
         (Вчитель на набірному полотні виставляє предметні картки, а діти викладають на парті числа, потім порівнюють їх. Один учень читає вираз.
         Добре діти попрацювали, отримуєте другу букву О.
         2. Робота в зошитах.
                   а) Хвилинка каліграфії.
         А тепер уже пора взятися і до пера.
         Числа швидко записати,
         Чому навчились, показати.
         А письмо якої цифри ми будемо повторювати, відгадайте:
-         На нашому путі нам зустрівся красивий птах – лебідь, він і приніс нам цю цифру, а ви відгадаєте, яка цифра сховалася у ньому.
-         Молодці, відгадали. Напишіть рядочок цифри 2. Яка чудова цифра 2 виходить у ваших зошитах. Отримуєте ще одну букву Д.
                   б)  Математичний диктант.
         Подорожуємо далі, аж ось раптом на морі подув сильний вітер, піднявся шторм, пішов дощ. Щоб він припинився треба виконати наступне завдання. (Вчитель читає задачі – вірші, а діти записують у рядок тільки відповіді.
·        Було у Лисиці
Сім ягід кислиці.
Одну вона з’їла,
А скільки лишила?
·        По дорозі їжак біг,
Ніс 5 яблук на обід.
Одне впало, покотилось,
Скільки яблук залишилось?
·        Біг Зайчисько, куций хвіст,
На сніданок моркву ніс.
8 у кишені, а 1 у жмені.
Запишіть відразу,
Скільки буде разом?
·        Лиска моркву посадила,
3 морквини там вродило.
Наш зайчисько враз 3 з’їв,
Скільки Лисці залишив?
Всі завдання виконані, дощ припинився, ви отримуєте ще одну картку з буквою М.
ІV. Фізкультхвилинка.
         А зараз ми підійшли до острова. Можемо на ньому трішки відпочити.
                   Раз, два, три, чотири, п’ять-
                   Час прийшов відпочивать.
                   Гуси – лебеді летіли
                   На водичку тихо сіли.
                   Як шумлять у птаха крила:
                   Ш-ш-ш-ш-ш-ш
                   В морі синьому вітрила
                   Ш-ш-ш-ш-ш
Вітер з морем розмовляє,
поміж хвилями гуляє.
Ш-ш-ш-ш-ш
Ми всі трохи пошуміли,
Від роботи відпочили.
Десять, дев’ять, вісім, сім –
Час за парти нам усім.
3. Робота в групах.
Рано вам радіти, діти,
Слід задачу ще зробити.
Добре треба міркувати,
Правильно щоб розв’язати.
Але крокодили нас не випустять, якщо ми не виконаємо завдання. Треба
скласти і розв’язати задачі за предметними малюнками.
( Діти в групах отримують предметні картки з зображенням пальм, бананів, крокодилів, кокосів. Складають умову задачі і розв’язують її. Учні з кожної групи зачитують математичні вирази.
За виконання цього завдання діти отримують ще одну картку з буквою О.
4.Робота з підручником. Робота в парах.
Відпливаємо від острова і тепер, щоб дізнатися, яку відстань треба подолати нам до наступної зупинки, слід виконати завдання №5 у підручнику, виміряйте довжину відрізків. (Діти в парах вимірюють довжину відрізків.)
5.Хвилинка відпочинку.
І ось ми підійшли до наступної зупинки «Ребусів» і трішки відпочинемо. Відгадайте, яке слово сховалось.
              2  ір                     ві 3 ла                  р 1 а  (двір, вітрила, родина)
     Так, молодці, ми з вами дружна шкільна родина і всі завдання виконуємо разом. Отримуйте ще  букву І.
3.     Гра – змагання.
Треба виконати завдання №6 на с. 47. розіб’ємося на команди. Кожна команда виконує 1 стовпчик прикладів і повторює склад числа 9,10.
1 команда                     2 команда                     3 команда
9= 3+                                      9= 8+                                      10= 9+
9= 4+                                      9= 7+                                      10= 8+
9= 5+                                      9=6+                             10= 7+
Виграє та команда, яка швидко і правильно виконає всі приклади, дістанеться до Незнайки. (Приклади діти записують у зошити.)
За виконання цього завдання діти отримують літеру Ц.
V. Підсумок уроку.
- Діти, ось і закінчилась наша морська подорож, ми дісталися до Незнайки. Багато цікавих завдань виконали ми і за це отримали від Незнайки літери, а тепер ми можемо дізнатися нарешті, яке слово загадав для нас Незнайко. Складіть слово з даних літер. (МОЛОДЦІ)
Правильно, ви дійсно молодці, бо  протягом уроку виконали багато завдань. Чи сподобалася вам подорож?
                   Молодці, мої малята,
                   Любі хлопчики й дівчата.
                   Усі завдання розв’язали,
                   Багато перешкод ви подолали.
Незнайко дуже вдячний вам,
                  Добрим, дружним школярам.





















Урок 3

Тема.            Складання таблиць додавання й віднімання числа 2.
                     Розв’язування прикладів виду  7 – 2 + 1,  8 – 2 – 2.
                     Віднімання за допомогою числового відрізка.
                     Складання і розв’язання задач.
Мета.           Формувати навички додавання  й віднімання числа 2;
                     тренувати в розв’язанні прикладів на дві дії;
                      вчити прийому віднімання за числовим відрізком;
                      продовжувати формувати вміння складати й розв’язувати задачі;
                      розвивати логічне мислення, кмітливість;
                      виховувати увагу, інтерес до математики.
Обладнання.     Картки цифр, математичні таблиці для 1 класу, ілюстрації
                            потягу з казковими героями.
Урок – подорож.

Хід уроку
I.                  Організація класу.
           Продзвенів уже дзвінок,
         Починаємо урок.
         Будем добре працювати
         Хороші результати будемо мати.
II.      Актуалізація опорних знань учнів.
         1.Усні обчислення.
Подорожувати будемо незвичайним, а казковим потягом.
В кожному вагончику сидить казковий герой, який підготував для вас завдання.
Щоб наш потяг зрушив з місця, необхідно виконати завдання, що приготував клоун.
1.     Порахуємо до 10.
2.     Назвіть сусідів числа 3, 5,7.
3.     Назвіть склад числа 3, 6, 8.
4.     Повторення таблиці додавання і віднімання числа 1.
(Учитель показує приклади, а учні – відповідають)
Молодці!       
 А також він приготував для  учнів гру ”Мовчанка”
  9
                                  8
                                                                    6
                       7                   + 1          
                   
                                                                5
                                 3
                                                4
 А для деяких учнів завдання – змагання.
            2 + 1                      4 – 1                                 3 + 1
            2 + 1 +1                 4 – 1 – 1                           3 + 1 + 1
            5 + 1 + 1                6 – 1 – 1                           7 – 1 – 1
            (Виконують завдання три учні біля дошки)
Перевірка прикладів на дошці.
3. Створення проблемної ситуації.
Діти, як по іншому можна записати приклади 2 + 1 + 1,  4 – 1 – 1? 
ІІІ.   Вивчення нового матеріалу.
1.     Повідомлення теми і мети уроку.
Переходимо до другого вагончика і зустрічаємося з Червоною Шапочкою.
(Робота з демонстраційним матеріалом, складання таблиці додавання та віднімання числа 2)
   Діти складають таблицю додавання та віднімання числа 2, учитель записує на дошці.
2.     Робота з підручником.
Перевірка таблиці додавання та віднімання числа 2.
(читання таблиці хором)
ІV.    Фізкультхвилинка
Вже стомилися ми трішки,
Вийдем, діти, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три
Наші ніжки: раз, два, три
Ось голівонька втомилась
Вліво – вправо нахилилась:
Раз, два, три.
Будем пальчики стискати,
Будем знову працювати
         3. Робота з числовою лінійкою.
Переходимо до третього вагону. А з ким ми зустрінемося відгадайте загадку.
            Дерев’яний та довгенький,
            Маю носик я довгенький
            На білому слід лишаю, –
            І всіх діток потішаю. Буратіно.
Він приготував вам таке завдання: за допомогою числової лінійки розв’яжіть приклади, виконавши завдання №3 на с.48.
Спробуйте  за допомогою лінійки розв’язати приклади:
                  6 + 2             7 – 2              4 + 2                5 – 2
4.  Гра «Сходинка»
          Переходимо до четвертого вагончика і ось тут ми зустрінемося з ведмедиком.
-         В яких казочках ви зустрічались з ведмедиком7
-         Який він?
                   Він пропонує нам гру ”Сходинка”
                   Мої сходинки – не звичайні,
                   А корисні і навчальні:
                   Щоб по сходинках стрибати,
                   Треба вміти рахувати.



                                                     3 + 2
                                      3 – 2                       4 + 2
                    5 + 2                                                            5 – 2
    4 -2                                                                                                6 – 2

5.   Робота в зошитах.
Переходимо до п’ятого вагончика і там ми зустрічаємо Чебурашку, який теж приготував для вас завдання.
а) Каліграфічна хвилинка
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, яку ми будемо писати цифру.
         Цифра ця, як кочерга,
         В неї, бач, одна нога.       ( 7 )
б) Розв’язування прикладів в зошитах
         7 – 2 + 1                           8 – 2 – 2
         4 + 2 – 1                           6 + 2 + 1
в) Складання задач.
- Переходимо до шостого вагончика
- Відгадайте, хто їде в цьому вагончику?
 (Чиполіно)
- Він нам підготував таку задачу.
V.               Підсумок уроку.

            Послухайте лист від Вінні – Пуха:
1)               7 банок меду я купив
2 банки я одразу з’їв
Знайдіть яка остача -
Ось вам моя задача
2)               Посадив ведмідь  в гайочку
6 дубочків, 2 осички
Всі йому допоможіть
Скільки разом підкажіть.
-         Молодці! Всі завдання, які підготували казкові герої ми виконали.
-         Чому ми навчились?

 

 














Урок 4

Тема.                  Вправи і задачі на засвоєння таблиці додавання та віднімання
числа 2. Порівняння виразу і числа.
Мета.                  Закріплювати уміння учнів виконувати додавання та віднімання числа 2, порівнювати вираз і число, розв’язувати задачі та приклади;
                   розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння порівнювати, усне мовлення учнів;
                            виховувати пізнавальні інтереси, любов до природи.
Обладнання.      Таблиці для усного рахунку, картки з цифрами, малюнки ялинки, білочки, лисички, їжачка, зайчика, числовий відрізок.
Урок – подорож.

Хід уроку

І.   Організація класу.
Пролунав уже дзвінок,
Він покликав на урок.
На уроці не куняй –
Математику вивчай.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
    1. Математичний диктант.
·        2 збільшити на 2
·        До 7 додати 2
·        Від 9 відняти 2
·        Від 7 відняти 1, потім ще 2
·        9 зменшити на 2
2.Гра «Мовчанка».
3.Складання і розв’язування задачі за таблицею №40.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

         Сьогодні у нас незвичайний урок. Будемо розв’язувати приклади і задачі на засвоєння таблиці додавання та віднімання числа 2. а допоможуть нам у цьому лісові мешканці.
1.Робота з таблицею №1. Лісова школа. Лічба предметів.
2. Усний рахунок.
         Відгадайте загадку.
                   Зелененьку сукню маю –
                   Її ніколи не знімаю.
                   Один – єдиний раз на рік
                   Зірками прикрашаю. (ялинка)
Дуже хочуть мати ялинку лісові мешканці. Відгадайте, які саме.
         Червонясту шубку має,
         По гілках вона стрибає.
         Хоч мала вона на зріст
         Та великий має хвіст.  (білка)
А що взимку відбувається з шубкою білочки? (вона змінює її на сіру)
         Повзун повзе –
         Сімсот голок везе. (їжак)
         Ходить свашка із мітлою,
         Заміта до лісу слід,
         Де недавньою порою
         Тут відбувсь її обід. (лисиця)
         Довгі вуха, куций хвіст,
         Всіх боїться, малий на зріст. (заєць)
(На дошці – малюнки слів- відгадок)
Наші звірятка хочуть і собі прикрасити у лісі новорічну ялинку. Вони принесли із собою цифри: 3,4, 5, 8; білочка – 3, їжачок – 4, лисичка – 5, заєць – 8.
А нам потрібно поміркувати, хто і яку іграшку повісить на нашу ялинку. Для цього ми повинні обчислити на новорічних іграшках приклади. І якщо у відповіді буде одна із цифр нашого звірятка, то воно цією іграшкою прикрасить нашу ялинку.
         4+2+2                  6-1-2                    3+2                      10-1-2
9-2-2                    1+2+0                  5+1+2
Отже ми частково допомогли звіряткам. І ялинка стає нарядною.
ІV. Фізкультхвилинка.
         Йшли ведмедики малі,
         Нахилились до землі.
         Потім встали, руки в боки,
         І зробили три підскоки.
Потім розминали плечі,
Руки вгору опустили
І за парти тихо сіли.
3.Робота в зошиті.
     а) Каліграфічна хвилинка.
     Давайте пригадаємо, яке сьогодні число?
     Із якої цифри складається це число?
     Давайте напишемо  цифру 7 за зразком.
     Давайте повторимо склад числа 7.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда за таблицею та числовим відрізком.
                   Що означає додати 2? (додати 1 та 1)
                   А відняти 2? (відняти 1, потім ще 1)
                   Пригадайте, як ми рахуємо за допомогою числового відрізка?
(додаємо – піднімаємося по відрізку, віднімаємо – опускаємося по відрізку)
Обчисліть за числовим відрізком: 2+2, 10 -2, 4+2, 6+2, 7-2, 5-2.
2.     Робота з підручником.
Складання за малюнком задачі №3.(Розв’язання діти записують у зошити.)
3.     Віршовані задачі.
По дорозі їжак біг,
Ніс 6 яблук і пиріг,
2 упало, покотилось.
Скільки яблук залишилось? (4)

Десять лосів ген завзято
Про щось сперечались.
Двох із них гукнула мати
Скільки їх зосталось? (8)
4.     Порівняння виразу і числа.
а) Робота з підручником на с.49.
Пояснення вчителем завдання №2: спочатку обчислюємо вираз, а потім порівнюємо його з поданим числом. Ставимо відповідний знак.
б) Робота в парах.
Порівняти вираз і число за таблицею. Вставте потрібний знак, тоді
прикрасимо і цією іграшкою нашу ялинку.
9-2           3
2+2   1
7-2           5
-         Подивіться, чи гарна ялинка?
-         Чи сподобається звіряткам?
-         Скільки іграшок на ній?
VІ. Підсумок уроку.
-         Пригадайте, яке число ми додавали і віднімали на наших ялинкових прикрасах? (2)
-         Як ви поясните білочці розв’язання такого завдання?
-         Гарне свято буде звіряткам під нарядною ялинкою?










Урок 5

Тема уроку.       Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць віднімання та додавання числа 2. Поняття:
                            умова, запитання, відповідь задачі.
Мета уроку.       Формувати поняття «збільшити», «зменшити»; ознайомити зі складовими частинами задачі, тренувати в розв’язуванні прикладів і задач на додавання і віднімання числа 2;
                            розвивати увагу, логічне мислення, мовленеву культуру учнів, кмітливість;
                            виховувати інтерес до математики, любов і бережне відношення до природи.
Обладнання.      Таблиці, картки з цифрами, ілюстрації до казки «Колобок», кошик з пиріжками, костюми Лисички і бабусі.
Урок - казка
Хід уроку
І. Організація класу.
                            Пролунав уже дзвінок,
                            Він покликав на урок.
                            На уроці не куняй –
                            Математику вивчай.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності:
Вступна бесіда вчителя
Сьогоднішній урок математики – незвичайний. Ми з вами вирушимо у казку. То ж уважно слухайте.
                         ”Не зміг сидіти на вікні,
                           У лісі всім співав пісні,
                           Але коли зустрів лисицю,
                           Та пісня мусила скінчиться.”
Правильно. Це ”Колобок” (показ малюнку Колобка)

Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати разом з Колобком. На уроці, діти, треба бути уважними, активними, старанними, допомагати один одному і тоді ми врятуємо Колобка.
-         Давайте згадаємо початок казки. (розповідь дітей)
-         І ось Колобок побіг по стежці і зустрів... Відгадайте кого?
                           ”Він вухатий і біленький,
                             І пухнастий, і м’якенький.
                             В нього лапки замість ніг,
                             З лісу він до нас прибіг. (показ малюнку до казки)
Правильно. А щоб Зайчик не з’їв Колобка, ми повинні виконати завдання – порахувати приклади. (Усна лічба за таблицею №43. Додавання і
віднімання 2)  (Діти показують відповіді за допомогою карток)
-         Молодці! Ви добре порахували приклади і Зайчик не з’їв Колобка. Колобок покотився далі.
ІІІ. Узагальнення та розвиток математичних знань.
І покотився Колобок далі. І раптом йому назустріч вийшов .... Відгадайте хто?
                       Гострі зуби, злющі очі,
                       В лісі виє він щоночі:
                       « У-у-у!»   (показ малюнку до казки)
Правильно. Це вовк. Дуже йому захотілося з’їсти Колобка, але, щоб цього не сталося потрібно розв’язати задачі. ( Діти на партах викладають розв’язання задач)
1.     Два папуги голубенькі,
Два папуги зелененькі,
Щоб усіх порахувати,
Будем знову додавати.
2.     Ой, було ж у нас мороки.
Посварились дві сороки,
А на шум ще 5 примчало.
Порахуйте, скільки стало.
3.     Посадили ми в гайочку
Вісім кленів й два дубочки.
Скільки всіх дерев?
4.     Біг зайчисько Куций Хвіст,
Сім морквинок мамі ніс.
Дві морквинки з’їв в дорозі
А лишилось скільки, друзі?
5.     П’ять зайчаток від лисиці
Заховались під кущем.
Двоє вийшли – не бояться.
А скільки їх під кущем?
Молодці, діти! Врятували Колобка. Не з’їв його злющий вовк.
Довго біг Колобок лісовою стежкою. Втомився. Давайте разом з ним відпочинемо.
ІV. Фізкультхвилинка.
Пташка високо літає,
Зайчик високо стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Їжачок в траві сидить,
Десь в барлозі спить ведмідь
Всіх звіряток цих любіть!
V. Вивчення нового матеріалу.
 Молодці! Добре відпочили і покотився Колобок далі. А кого ж він зустрів? Відгадайте.
                   Буркотливий, вайлуватий,
                   В лісі ходить звір патлатий,
                   Одягнувши кожушину,
                   Мед шукає і малину.  ( Показ малюнку до казки)
Правильно, це ведмідь. Діти, з якими словами звернувся Ведмідь до Колобка?
1.     Оголошення теми уроку.
Діти, допоможемо Колобку? Зараз будемо вчитися розв’язувати нові задачі: на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць.
2.     Робота з підручником.
За малюнками розглядаємо поняття «збільшити» і «зменшити».
              «Чотири качани було,
              Та зайчик зменшив їх число:
              Один качан він з грядки зняв,
              Від чотирьох один відняв.»
Висновок: зменшення числа вимагає дії віднімання.
(Учні читають висновок у підручнику)
3.     Ознайомлення зі структурними частинами задачі: умовою, запитанням, розв’язанням, відповіддю.
Робота з підручником. ( №2 с.50)
-         Повторіть умову задачі.
-         Повторіть запитання задачі.
-         Скажіть розв’язання.
-         Прочитайте відповідь.
VІ. Розвиток і закріплення математичних знань.
1.     Складання задач за таблицями. Визначення умови, запитання, розв’язання, відповіді задач.
Молодці. Справилися і з цим завданням.
Не з’їв Ведмідь Колобка. Покотився він далі, наспівуючи веселу пісеньку.
Згадайте, яку пісеньку він співав?
І раптом знову небезпека. Із –за куща вийшла...( виходить дівчинка у костюмі лисиці)
« Я - красуня рудохвоста,
До гусей ходжу у гості,
Зайчиків мишей полюю,
І тебе, Колобок, з’їм.»
Діти: Не їж, Лисичко, Колобка,
Не їж. Загадай йому своє завдання. Ми йому допоможемо.
(Складання задач на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць за таблицями №55, №56)
2.     Робота в зошиті.
а) Каліграфічна хвилинка.
- А скільки казкових героїв приходило до нас на урок?
Давайте згадаємо віршик про цифру 5.
     «Потім вийшла погулять
     На папері цифра 5.
     Руки вправо простягнула.
     Ніжку бубликом зігнула.»
Написання цифри 5.
б) Запис у зошит розв’язання задач.
- Справилися ви, дітки, з цим завданням. Не з’їла Лисичка Колобка.
А хочете ви, щоб Колобок залишився у нашому класі?
Для цього розв’яжіть самостійно приклади.
4+2                 5-2
7+2                 8-2
6+2                 9-2
VІІ. Підсумок уроку.
-         Тут і казочці кінець, а хто слухав – молодець.
Які казкові персонажі завітали сьогодні до нас на урок?
А хто з героїв казки приготував для вас найскладніші завдання, найлегші?
За те, що ви врятували Колобка, бабуся принесла вам оцей кошик зі смачними пиріжками.  (Дівчина в костюмі бабусі пригощає дітей пиріжками)











Урок 6

Тема.                  Задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць.
                   Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання виразу і числа.
Мета.                  Вчити складати і розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць,
                            розвивати уміння доказово міркувати і пояснювати свої дії, пізнавальну самостійність шляхом порівняння, зіставлення;
                   виховувати наполегливість, бережливе ставлення до природи.
Обладнання.     Таблиці з математики для 1 класу, демонстраційний матеріал,
малюнки лісових звірів, квітів, горішки для білочки, корзинка з квітами, картки з цифрами.
Урок - казка
Хід уроку
І.       Організація класу.
         Дзвоник всім нам дав наказ –
         До роботи швидше в клас.
         Біля парти станем чемно –
         Хай лине час недаремно.
         Будемо уважні й старанні всі –
         Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ.      Ознайомлення з темою і завданням уроку.
         Діти, чи любите ви казки? Сьогодні у нас не просто урок, а урок – казка. З ким ми будемо подорожувати, ви скажете самі, коли відгадаєте загадку.
                   Старенька бабуся край лісу жила,
                   Гостинці для неї онука несла,
                   Хто дівчинку цю по дорозі зустрів,
                   Як казка називається, хто відповість?
Отже, ми з вами складемо математичну казку про Червону Шапочку. Будемо закріплювати вивчений матеріал: розв’язувати приклади на додавання та віднімання числа 2, складати та розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць, порівнювати вирази і числа.
При цьому треба виявити старанність, кмітливість, бути організованими та уважними.
ІІІ. Узагальнення та розвиток математичних знань.
Пригадайте, як починаються казка?       (Жили – були мама і донька….0
А де ж вони жили?  (У будинку)
1. Робота з геометричним матеріалом.
А подивіться, в якому будинку вони жили.
                                                        Назвіть, скільки в будиночку трикутників,
                                                        чотирикутників, прямокутників, квадратів?
Ось із цього будиночку і пішла Червона Шапочка з гостинцями до бабусі.
2. Усна лічба.
 Йде дівчинка, наспівуючи веселу пісеньку, квіти збирає і вийшла вона на галявину. Бачить, там звірі грають у футбол. І ми пограємо разом з ними і повторимо таблиці додавання та віднімання числа 2.
(До дошки виходять дві команди: «Їжачок», «Заєць».)
                   Їжачок                                             Заєць
10               6+2                                         3                 7-2
5                 4+2                                         2                 10-2
8                 7+2                                         6                 5-2
6                 2+2                                         4                 8-2
9                 8+2                                         8                 4-2
4                 3+2                                         5                 6-2

Молодці, діти, перемогла команда…
А тепер Червона Шапочка хоче вас попросити:
         Поводьтеся в лісі тихо,
         І не койте в лісі лиха.
         Ліс не любить пустотливих,
         Метушливих і крикливих.
         Вітів, прошу, не ламайте.
         І травинок не займайте,
         І тоді в казкове диво
         Ви потрапите щасливо!
Йде далі Червона Шапочка, наспівуючи:
«Не стріляй горобчиків, сину не стріляй.
Цвірінчать їм хочеться в цей зелений май.
Не стріляй горобчиків та усіх пташок.
Їм радіти хочеться, як й тобі, синок.»
Коли чує, хтось ніби схлипує. Озирнулася довкола і побачила як видумаєте кого? Відгадайте.
         Що за дивна непосида
         На стежину шишки кида,
         З гілочки стриба на гілку?
         Рудохвоста, жвава…. (білка)
Так, це була білочка. Вона тікала від лисиці і розсипала горішки. Допоможемо їй зібрати. Проведемо гру «Обчисли ланцюжки» для гри потрібно три учні.
Обчисліть ланцюжок і знайдіть відповідний у білочки горішок.
10-2+1                 9-2-1                    8-2-2
10-1-1                  9-2-2                    8-2+1
   9,8                      6,5                         4,7
Молодці, швидко допомогли білочці. А зараз відпочинемо.
ІV. Фізкультхвилинка.
         Засиділись в царстві казки,
         Встали дружно,
         Лапки в боки, вгору вушка –
         Скачуть білочки – подружки,
         1,2,3,4,5 –
         По гілках вони летять.
         Кожен ранок на галяві
         Спритно роблять вільно вправи.
         1,2,3,4,5 –
         Люблять білочки стрибать.
3.     Віршовані задачі.
Ось і ліс закінчується. Вже недалеко й бабусина хата. Але увагу дівчини привернула галявина, на якій росло багато квітів. Червона Шапочка підійшла і вже хотіла нарвати їх для бабусі та її затримав знаєте хто? Відгадайте.
         Влітку носить сіру шубу,
         Взимку – білого кожуха,
         Має з тріщиною губи
         І красиві довгі вуха.
Правильно, це зайчик. Він охороняв ці весняні квіти. Діти, подумайте, які квіти могли б рости на цій галявині?          (показ ілюстрації)
Зайчик запропонував Червоній Шапочці розв’язати задачі у віршах, а ми їй допоможемо.
·        Сушить білочка опеньки:
Три великі, два маленькі.
Порахуйте всі опеньки –
І великі, і маленькі. (5)
·        Для підстілки їжачки
Притягли сухі листки.
З них 2 листки дубові
І 4 калинові.
Скільки разом всіх листків
У кубельці їжачків?     (6)
·        Під дубочком два грибочки,
Ще сім – під кленочком.
Ми зібрали всі грибки,
Рахували залюбки!
Ну, а ви порахували?
Скільки ми грибів зібрали? (9)
Зайчик подарував дівчинці для бабусі кошик з квітами, а зі зворотного боку написав:
         Не рвіть квіток, не убивайте,
         Життя одне – не віднімайте,
         Воно дано їм, як і нам,
         Радіти сонцю і вітрам.
4.     Робота з підручником.
Весела, радісна йде дівчинка до бабусі. Ще б пак, адже гостинці для неї має, стільки добрих справ зробила. І кого ви думаєте, вона зустріла? Відгадайте.
                   Він гасає по лісах,
                   На звірят наводить жах,
                   Всі тікають з переляку,
                   Звір цей схожий на собаку.
Так, це вовк. До того ж він декілька днів нічого не їв. Але перше ніж з’їсти дівчинку, він попросив її розв’язати задачі та приклади, які йому задали в лісовій школі. Ви ж знаєте, що Червона Шапочка до школи ще не ходить і може помилитися. Давайте їй допоможемо.
         а) Складання та розв’язання задачі за малюнком №2 с.51.
                   Шість фломастерів дістали.
                   Гляньте: кожний аж блищить!
                   Менше на один в пеналі.
                   Скільки там їх, полічіть.
б)  Робота в парах. Завдання №3 с.51.
Учні за малюнками олівців і записами складають три задачі. Розповідають умову і запитання кожної задачі. Розв’язують і повідомляють відповіді.
в) Робота в зошиті.
 Порівняння виразу і числа. Завдання №4 с.51.
Вовк. Дякую тобі, Червона Шапочко, і вам, діти, за допомогу. Ви таі розумні!
         Як я міг з’їсти таку гарну дівчинку разом з бабусею? Мені так соромно за себе. Я обіцяю, що більше цього не робитиму. А зараз я хочу виправити свою помилку і допомогти Червоній Шапочці віднести бабусі гостинці, бо вона так втомилася. Правда, діти.
О, вже і бабуся іде зустрічати онучку. Обидві веселі та щасливі.
V. Підсумок уроку.
Наш урок закінчується. Якщо вас зацікавили пригоди Червоної Шапочки, то ми можемо продовжити з нею зустрічатися. Думаю, що мама і надалі відпускатиме її до бабусі. Чи сподобався вам урок? Що саме?
                   Ось і пролунав дзвінок –
                   Закінчився наш урок.
                   За роботу по заслузі
                   Щиро дякую вам, друзі.












Урок 7

Тема.                  Складання таблиць додавання і віднімання числа 3.
                   Задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць.
Мета.                  Вчити складати таблиці додавання та віднімання  числа 3,
закріплювати вміння складати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць;
розвивати логічне мислення, математичні здібності;
виховувати інтерес до математики, вміння дружити, здатність прийти на допомогу у скрутну хвилину.
Обладнання.     Карта міста Математики, картки з цифрами, ребуси, картки
                            з предметними малюнками, таблиці з математики для 1 класу.
Урок – подорож.

Хід уроку
І. Організація класу.
         Пролунав уже дзвінок,
         Він покликав на урок.
         На уроці ти не спи,
         Всі завдання ти зроби.
Сьогодні ми будемо мандрувати вулицями, площами, проспектами великого міста  Математики.
         Щоб розумними всім бути,
         Треба математику любити.
         Приклади, задачі ти не бійся.
         На уроках розв’язувати ти навчися.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
         Ось і розпочинаємо свою подорож з вулиці Лічби. Мешканці цієї вулиці люблять усно рахувати.
1. Усна лічба.
(Діти працюють з картками з цифрами)
·        Порахуйте від 1 до 10, від 10 до 1.
·        Покажіть сусідів числа 4, 6, 8.
·        Покажіть наступне число числа 2, 5,7.
·        Яке число передує числу 3, 9, 6?
·        Гра «Мовчанка»
4                                                                                                                 2
5                 10                        6                 3
         -2                                            +2
6                 8                          7                 4
         7                                             5
2.Робота в зошитах.
а) Каліграфічна хвилинка.
Ось ми і потрапили на велику і простору площу Прикладів. Мешканці цієї площі – цифри. Відгадайте яку цифру будемо писати.
     Перші цифри – дві сестри,
     А ось третя цифра …. (три)
Так ось за допомогою знаків + та – мешканці цієї площі утворюють приклади.
б) Робота в групах. Складання прикладів за малюнком.
(Кожна група отримує по 2 картки з предметними малюнками і складають приклади. Один представник групи записує приклади на дошці.)
Молодці!
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
     Дивіться, далі ми повинні перейти річку Нових знань. Через неї пролягає міст, через нього можуть проходити тільки ті мешканці, які хочуть отримати нові знання. Діти, а ви хочете отримати нові знання?
1.Повідомлення теми і мети уроку.
 Сьогодні ми будемо з вами складати таблиці додавання та віднімання числа 3, складати і розв’язувати задачі.
2.     Складання таблиці додавання та віднімання числа 3.
(вчитель виставляє предметні малюнки, а діти складають приклади)
3.     Робота з підручником.
Давайте перевіримо чи правильно ми склали таблиці додавання та віднімання числа 3 та всі разом прочитаємо їх на с. 52.
                   Разом з вами ми старались,
                   Довгий час всі працювали.
                   Тож кладіть швиденько ручку
                   Дамо час ми відпочинку.
ІV. Фізкультхвилинка.
         Хомка, Хомка, хом’ячок
         Весь смугастенький бочок.
         Хомка раненько встає.
         Щічки миє, шийку тре.
         Підмітає Хомка хатку
         Та виходить на зарядку.
         1, 2, 3, 4, 5 –
         Хоче Хомка сильним стать.
А зараз ми потрапили на площу Головоломок. Мешканці цієї площі полюбляють складні задачі, вони і для вас їх приготували.
4.     Відгадування ребусів.
ві7                       7я                        ві 3 на
(вісім, сім’я, вітрина)
5.     Розв’язування прикладів №2 с.52.
Щоб швидше потрапити на проспект Задач, необхідно пройти по вулиці Новій, розв’язавши приклади №2 с.52.
(Два учні працюють за дошкою, а решта – в зошиті)
6.     Складання і розв’язання задач на збільшення та зменшення на кілька одиниць.
Учні за малюнком складають задачі №3 с.52, а потім записують розв’язання в зошит.
V. Підсумок уроку.
         Ось підійшла до завершення наша мандрівка по місту Математика. Завдяки вашому бажанню пізнати нове, мандрівка видалася цікавою.
-         Що ж нового узнали ви на уроці?
-          Чому навчилися?





























Урок 8

Тема.                  Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 3. Задачі на збільшення числа на кілька одиниць. Складання прикладів за малюнком.
Мета.         Продовжити формувати поняття «на…більше». «на… менше», закріплювати навички додавання та віднімання числа 3, тренувати у засвоєнні табличного додавання і віднімання числа 3, розв’язуванні задач на збільшення числа на кілька одиниць;
розвивати пізнавальну самостійність, увагу, логічне мислення; виховувати любов до тварин, бажання  допомагати їм взимку, любов до математики.
Обладнання.      Математичні таблиці для 1 класу, картки з цифрами, ілюстрації до казки «Рукавичка».
Урок – казка.
Хід уроку
І. Організація класу.
             Пролунав уже дзвінок,
              Нас покликав на урок.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
           Сьогодні у нас незвичайний урок.
            У казку ми зробимо ще один крок.
           А з  казкою ми зустрічались не раз.
            І знов вона завітала у клас.
            В казках є завжди перешкоди, та знаю,
            Що їх для кмітливих дітей не буває.
         А в яку казку ми сьогодні потрапимо, відгадайте:
                   Невеличка ця хатинка,
                   В неї м’яка й тепла спинка,
                   П’ять братиків малих
                   Заховались в хатці цій.
         Так, дітки, це казка «Рукавичка». (Звучить запис мелодії. На дошці – малюнок рукавички)
         Згадайте, як починається ця казка.
         На уроці, діти, треба бути уважними, активними, старанними і тоді врятуємо звіряток від зимового холоду.
         А хто перший знайшов рукавичку, відгадайте:
                   Сіренька, швиденька,
                   Довгий хвостик має,
                   Від кота втікає.
         Так, це мишка – шкряботушка. (малюнок мишки)
         Заскочила вона в рукавичку і почала там господарювати. Та раптом почула стукіт. А хто ж це, відгадайте:
                   Зелененька, невеличка,
                   Має рота – рукавичку.
                   Рукавичку відкриває,
                   «Ква – ква –ква» вона співає.
         Так, це жабка – скрекотушка.        (малюнок жабки)
-         Пусти мене в рукавичку.
-         Я пущу, але порахуй усно.
Допоможемо жабці?
2.Усна лічба.
а) Робота з таблицею №44 – встав число в пусту клітинку. ( Діти показують відповіді на картках.)
     б) Робота з таблицею №63 – задачі на збільшення та зменшення числа на
кілька одиниць.(Діти складають задачі, розв’язання викладають на картках.
     Молодці! Добре попрацювали. Мишка впустила жабку в рукавичку. І почали вони жити разом.
ІІІ. Розвиток і закріплення математичних знань.
         1. Каліграфічна хвилинка.
 Коли біжить лісом, відгадайте хто:
         Боюся вовка і лисиці,
         Мисливської рушниці
         Тому від страху перед ними
         Я сплю з відкритими очима.
Так, це зайчик. ( малюнок зайчика) Прибіг до рукавички і питає.
Що спитав зайчик?
А Мишка з Жабкою дали йому завдання- відгадати загадку.
         Цифра ця – немов замок,
         Знизу круг, вгорі гачок.
Правильно, це цифра 6. згадаємо склад числа6. Запишіть цифру 6 у зошиті.
2. Розв’язування задач.
От їх уже троє. Раптом знову стукіт. Хто ж це прибіг?
”В темнім лісі проживаю,
Хвіст рудий пухнастий маю,
Їй на місці не сидиться,
Називається …
Так, дітки, Лисичка – сестричка
Як вона звернулася до звірят?
(малюнок лисички)
А вони далі їй завдання:
”розв’яжи задачі”
(Діти записують розв’язування на дошці і в зошиті)

5 сомів і 3 лящі.
Скажіть разом? Полічіть!

4 щуки, 3 лящі.
Скажіть разом? Полічіть!

8 ягід у ведмедя.
На 3 менше в мишеня
Це умова, а питання:
Скільки ягід в мишеняти?

5 грибочків у білочки.
На 3 більше у їжака,
Це умова, а питання:
Скажіть він несе грибків?

Ото вже їх четверо сидить.
- Аж суне відгадайте, хто?

Живе в лісі хижий, дикий,
Хапа курей та індиків.

-         Так, це Вовчик –братик.(малюнок вовка)
-         Пустіть мене в рукавичку.
-         Пустімо, але виконайте завдання.
Діти, допоможемо Вовчику?
(геометричний матеріал с. 53 № 3)
Виміряйте довжину кожного відрізка. Вліз і той, - уже їх п’ятеро.
4.     Складання і розв’язання прикладів.
Де не взявся, біжить…Відгадайте хто.
Він великі ікла має
І густу щетинку,
В лісі жолуді шукає
І склика родину.
Так, це Кабан – іклан. (малюнок кабана)
-         Пустіть і мене в рукавичку,- просить він.
-         Пустимо, але спочатку склади і розв’яжи приклади за малюнками.(с.53 №40)
Вліз і той. Вже їх шестеро.
5.     Розв’язування задачі
Коли це тріщить кущами і вилазить …Хто? Відгадай.
Взимку ляже спати
Дядько вайлуватий,
Лиш тоді устане,
Як весна настане.
Так, діти, це Ведмідь – небрідь.
-         Гу – гу! Як вас тут багато! Пустіть і мене.(малюнок ведмідя)
-         Пустимо, але спочатку розв’яжи задачу.(с.53 №2)
А ми, діти, йому допоможемо. Вліз і той, - семеро їх стало.
І зажили вони разом у дружбі та злагоді аж до самої весни.
А урок наш закінчився. Не будемо заважати звіряткам, а тихенько підведемо підсумок.
VI.            Підсумок уроку.
-         Сподобався вам урок?
-         Які завдання були цікавими для вас?
 


                                                   Урок 9

Тема.         Складання задачі, яка містить поняття «стільки ж». Задачі на знаходження остачі. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 3.
Мета.         Ознайомити із задачами, що включають поняття «стільки ж», закріплювати табличне додавання та віднімання числа 3, продовжувати формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження остачі;
 розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять;
виховувати любов та інтерес до математики.
Обладнання.      Картки цифр, конверти, малюнки ставків, відер, корзини, дидактичний матеріал.

Хід уроку
І. Організація класу.
          Щоб зібрати урожай,
          Математику вивчай.
ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.
          1. Гра «Пошта».
         Діти, Незнайко хоче відправити листи друзям, допоможіть йому.
( На дошці прикріплені поштові скриньки – конверти з номерами)
                  9                                    6                                    8
Працює три команди. Кожна команда отримує по 3 приклади на склад числа 9, 6, 8. Розв’язавши приклади, учні – поштарі перевіряють їх відповіді і визначають переможців. Виграє та команда, яка не допустила жодної помилки.
2.     Гра «Риболов»
На дошці – малюнки двох ставків з прикладами, два відра з відповідями.
Рибу ловлять два котика.
За сигналом учителя учні одночасно починають розв’язувати стовпчики прикладів. Результати знаходять у своїх відерцях і проводять стрілку до відповідних прикладів. Виграє та команда, яка швидше наловить риби.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
Ходить котик по двору,
Зазиває дітвору:
Встаньте швидко по порядку,
Розпочнем мерщій зарядку.
Покрутили головою,
Стали всі немов до бою,
І присіли до землі
Раз, два, три.
Знову вправи почали.
ІV. Робота з новим матеріалом.
         1. Повідомлення теми та мети уроку.
         2. Уточнення поняття «стільки ж».
         а) На дошці висять дві корзинки. В одній яблука, в другій – груші. Однакова кількість. Діти розглядають і визначають чого більше? (однакова кількість, стільки ж)
         б) Робота в парах.
Один учень викладає декілька шишок, а інший учень – викладає стільки ж горіхів.
3.Віршовані задачі, які включають поняття «стільки ж» та на знаходження остачі. (Вчитель виставляє предметні малюнки.)
Три овечки коло гречки,
На лужку ще три овечки,
Полічи овечок цих –
Скільки разом їх усіх?

П’ять карасиків у Васі,
Стільки ж упіймав і Гліб.
Порахуйте, скільки разом
Упіймали хлопці риб.

Мчаться на санчатах
Семеро малят.
Троє з них дівчата,
Скільки ж тут хлоп’ят.
         4.      Робота з підручником.
                   Складання за малюнками задач №1,2 на с.54
         5. Робота в зошиті.
                   а) Каліграфічна хвилинка.
                   У Надійки 3 копійки,
                   А Світланка має 5.
                   Поможіть ви цим дівчатам
                   Копійки порахувати. (8)
Ось сьогодні ми і будемо писати рядок цифру 8
                   б) Самостійна робота.
                   Приклади №3 с.54
                   І варіант – верхній рядок,
                   ІІ варіант – нижній рядок.
                   в) Розв’язання задачі №4 на с.54.
V. Підсумок уроку.
 - Що означає поняття «стільки ж»? Що сподобалось на уроці?












                                                    Урок 10
Тема.         Складання таблиць додавання та віднімання числа 4.
                   Розв’язування задачі на знаходження остачі. Побудова відрізків.
Мета.         Вчити складати таблиці додавання та віднімання числа 5,
закріплювати вміння складати і розв’язувати задачі на знаходження остачі, будувати відрізки;
розвивати увагу, кмітливість, уяву, логічне мислення;
виховувати самостійність, любов до математики.
Обладнання.      Малюнки клоунів, звірів, ілюстрації «Цирк», демонстраційний матеріал, конверти з геометричними фігурами, картки з прикладами.
Урок – циркове шоу.
Хід уроку
І.   Організація класу.        
                   Дзвонить дзвоник на урок,
                   Розпочнемо свій урок.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Наше селище невеличке. Цирк до нас приїжджає не часто, але я впевнена,
що ви всі дуже любите цирк. Тому я вирішила зробити для вас свято і
запросила на урок артистів цирку. Вони допомагатимуть нам здобувати
нові знання: складати таблиці додавання та віднімання числа 4,
розв’язувати задачі і приклади, креслити відрізки.
                   Цирк прийшов сьогодні в клас,
                   Щоб послухати всіх нас,
                   Як умієм рахувати,
                   Віднімати й додавати.
                   Тільки цирк у нас незвичний,
                   Цирк у нас математичний!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
         1.Усний рахунок. Гра «Впіймай м’яч».
                   Клоун на арену вибігає,
                   Різнокольорові кульки підкидає.
                   А завдання для малят:
                   Правильно всі приклади розв’язать.
(Вчитель на дошку вивішує ілюстрацію клоуна з різнокольоровими кульками, м’ячиками)
-         Клоун Гоша і нам подарував цей красивий м’ячик, щоб ми з вами пограли. Приготуйте свої ручки.
(Вчитель кидає м’ячик, називає приклад на додавання і віднімання числа 3, а учні ловлять м’яч, повертають вчителю, називаючи відповідь.)
2.     Каліграфічна хвилинка.
Наступне завдання ми отримуємо від акробатів.
              По канатах та дробинах
              Акробати всі на шпильках
              Ходять, виступають,
              Та на п’ятки не наступають.
А зараз попрацюємо у зошитах, проведемо каліграфічну хвилинку. А яку цифру будемо писати, відгадайте.
              Відгадайте ви, малятка,
              Що за цифра – акробатка
              Якщо на голову стане
              На три менше зразу стане. (9)
Напишемо рядок цифри 9.
3.     Робота в групах.
Другий клоун пропонує вам відшукати потрібні цифри і вставити їх у віконечка. Об’єднайтесь у групи. (Кожна група отримує картки з  однаковими прикладами. Перемагає та, яка швидше розв’язала приклади.)
4 =  + 1                4 = 2 +                 4 = 3 +
Діти склад якого числа ви повторили?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Складання таблиці додавання та віднімання числа 4.
Не випадково ми повторили склад числа 4, бо сьогодні ми будемо вчитися складати таблиці додавання та віднімання числа 4.
Послухайте, хто нам буде допомагати.
         Хоч і дві руки він має,
         Шість м’ячів разом спіймає,
         Кілька яблук, тарілок,
         Факелів, булав, квіток.
         І нічого не поб’є
         Підкажу вам це – жонглер.
(Працюють за математичною таблицею №45)
1.     Робота з підручником.
а) Робота з таблицею додавання та віднімання на с.55.
Прочитайте таблицю додавання та віднімання числа 4 на с.55.
V. Фізкультхвилинка
         Трішки ми попрацювали,
         Сили наші підупали.
         Треба нам би відпочити,
         Свої сили відновити.
         Пташка високо літає,
Зайчик високо стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Їжачок в траві сидить,
Десь в барлозі спить ведмідь
Всіх звіряток цих любіть!
         б) Самостійна робота.
                   А найстаршим в цирку нашім
                   Мудрий Слон є, просто красень.
         Оскільки Слон є наймудрішим, то завдання його найскладніші.
         Розв’яжіть самостійно приклади №2 на с. 55
         І варіант- верхній рядок
         ІІ варіант – нижній рядок.
         в) Робота над задачею.
         А зараз ми чекаємо з нетерпінням виступ дресирувальника. Він прийшов сюди не один, а зі своїми вихованцями.  І приніс вам нове завдання: скласти задачу, а про кого – відгадайте:
                   З господарем дружить,
                   Сторожем служить,
                   Гавкає, не вгаває,
                   Чужих не пускає. (собака)
(Вчитель вивішує малюнок дресирувальника разом з собаками. Учні складають задачу на знаходження остачі.)
         Цирк це завжди свято, багато подарунків, ось давайте ми з вами задачу про подарунки №3 на с. 55. (Учні складають задачу, розв’язання записують у зошит)
2.     Робота з геометричним матеріалом.
а)      Канатохідці по канату
Ходять весело, завзято.
Держать віяла в руках
Для рівноваги на ногах.
Давайте дізнаємося, яку відстань повинні подолати канатохідці, виконавши завдання №4 на с.55. Виміряйте відрізок і накресліть такий самий.
         б)      Робота у парах.
                   Ось факір. Він всемогутній –
                   Хай дізнаються присутні.
                   І фокус нам тут показав
                   З фігур нам клоуна він склав.
                                                        - Які геометричні фігури ви бачите?
                                                        - Скільки прямокутників?
                                                        - Скільки трикутників?
                                                        - Скільки кругів?
                                                        - На скільки кругів більше ніж трикутників?




         А зараз ви будете факірами і покажете фокус: складіть з геометричних фігур клоуна. (Кожній парі вчитель дає конверт з геометричними фігурами.)
VІ. Підсумок уроку.
         Діти таблиці додавання та віднімання якого числа ми складали? Хто вам допомагав? У вас на картках малюнки клоунів. Вам потрібно домалювати ротик. Якщо вам урок сподобався, то клоун у вас буде веселим, якщо ні – сумним. Покажіть своїх клоунів.
                   У нашому цирку погасли вогні,
                   Та кожен із нас сподівається, діти,
                   Що в дні невеселі і в радісні дні
                   Цей вогник цікавості буде горіти.

На цьому наш урок – виступ у цирку закінчено.

Немає коментарів:

Дописати коментар